Fayans İşleri

Fayans İşleri

Fayanslar uzun yıllardır yaşam alanlarında en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Seramik veya porselen karo olarak da adlandırılan bu ürünler toprağın belirli karışımlar halinde hazırlanıp pres edilmesiyle ve ardından desen verilmesiyle elde edilir. Yer kaplamalarında ve duvar kaplamalarında çok yoğun kullanılır.

Fayans özellikle iç mekanlarda kendine yer bulur ve ıslak zemin duvar kaplamaları için en ideal ürünlerin başında gelir. Su emme oranı yüksek bir malzeme olduğu için nemlenmenin yüksek olduğu alanlarda dahi rahatlıkla kullanılabilir. Bununla birlikte bazı alanlarda fayans işleri yapmak ve fayans kullanmak sağlıklı değildir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

    • Alışveriş merkezi, hastane gibi üzerinde insan yoğunluğun fazla olduğu alanlarda,
    • Atölye, fabrika, depo gibi sabit yükün olduğu zeminlerde,
    • Yüzme havuzu, balkon ve teraslarda,
    • Su depolarında ve soğuk hava depolarında,
    • Isı farklılığının yüksek olduğu alanlarda.

Dolayısıyla fayansların kullanılacağı alanların fazla yüke ve fiziki özeliklere maruz kalmamaları gerekir. Profesyonel bir usta doğru yerde, doğru fayansı kullanarak yaşam alanlarınızda istediğiniz sonuçları ortaya çıkarabilir. Firmamız Afyonkarahisar genelinde her türlü fayans işleri ile hizmet vermekte, tercihlerinize göre proje oluşturarak kusursuz sonuçlar ortaya çıkarmayı başarmaktadır.

Fayans İşleri Nasıl Yapılır?

Fayans işleri konusunda uzman, yılların bilgi, birikim ve deneyimine sahip ustalarımızla hizmet veriyoruz. Fayans ustalarımız yapılarınızın zeminlerine ya da duvarlarına fayans, karo, mermer ve diğer bütün malzemeleri döşeyebilmekte, projeye uygun şekilde iç mekanlarınızın son derece estetik, son derece temiz bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

Fayans işlerimiz kapsamında yaptığımız döşemeler zeminleri neme, rutubete ve diğer dış etkenlere karşı korumaktadır. Ustalarımız uygulamaları yaparken çimento ve kireç karışımından hazırladıkları harçla fayansı zemine sabitlemekte, karoları sıralı halde dizmekte ve ürünlerin harca iyice yapışması adına taşlar üzerinde tahta kaydırma yapmaktadırlar. Ufak vuruşlarla da taşları zemine kusursuzca oturtmaktadırlar. Döşeme işlemlerinin ardından da ustalarımız fayanslar arasında kalmış olan boşlukları beyaz çimento ve mermer tozundan hazırladıkları karışımla doldurmaktadırlar. Bunun için sünger kullanmakta, işlem sonunda tertemiz bir görünüm ortaya çıkmasını sağlamaktadırlar.

Fayans İşlerinde Kaliteli ve Estetiğin Adresi

Evlerinizde, işyerlerinizde ve diğer yaşam alanlarınızda fayans işleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Mutfak tezgahı ve duvarlarında onlarca farklı fayansla istediğiniz görüntü ve temizlik elde edilebilir. Yine banyolarınızın duvarlarında ve zeminlerinde, kapı girişlerinde, koridorlarda fayanslar tercih edilebilir.

Fayansın bu kadar çok öne çıkmasının nedenlerinden birisi kullanımın rahat olması ve temizliğinin kolaylığıdır. Hasar oluşmadığı sürede içeriye nem, su geçirmeyen fayanslar rahatlıkla tıkanarak temizlenebilir. Islak ve nemli bezlerle, yumuşak fırçalarla silinebilir.

İşçilik ve uygulama hızı akımından da fayanslar oldukça avantajlıdır. Üretici firmalar farklı boyutlarda ve kalınlıklarda fayanslar imal etmekte, bu sayede proje alanına göre malzeme seçimi yapılabilmektedir. Desen, renk, şekil açısından alternatifin geniş olması da tarzını mekanlarınıza rahatça yansıtabilme imkanı sağlamaktadır. Firmamız bu konuda bütün talepleri karşılamakta, kusursuz işçilikle uzun ömürlü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

fff