Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı yaşam alanlarınızda kullan-değiştir bir uygulama olmadığından dolayı ciddir dekorasyon konusudur. Bir kez duvar kağıdı yaptıktan sonra uzun süre artık devamlı olarak gözünüzün önünde duracaktır. Bununla birlikte ev ya da işyeri gibi alanlarda kullanılan küçük aksesuar ya da diğer dekorasyon ürünü kadar kolay ve masrafsızca değiştirebileceğiniz bir üründ değildir. Yeniden bir duvar kağıdı değişimi yeni masraflar ve tekrar bir zahmet demektir. Bu yüzden duvar kağıdı alırken gerek desen ve renk konusunda gerekse kullanılacak alanların özelliğine göre size uygun bir duvar kağıdı seçmenizde, alırken bazı teknik bilgileri hatırlamanızda ileriye yönelik yararlar vardır.

İthal duvar kağıdı

İthal duvar kağıdı ülkemizde değilde yabancı bir ülkede üretilmiş bir duvar kağıdı çeşididir. Fark nedir? elbette ülkemizde de üretim vardır ve bu ürünlerde sın derece kaliteli ve zengin desen/renk seçeneği bulunmaktadır. sektörde 2 türlü ithal duvar kağıdı çeşidi bulunmaktadır bunlar; kaliteli ithal duvar kağıdı ve ucuz ithal duvar kağıtlarıdır. Ucuz ithal duvar kağıtları, ismi üzerinde ucuz olmakla birlikte yanında bazı temizlik problemleri ve kolay deforme olma sorunlarınıda beraberinde getirmektedir. Pahalı ithal duvar kağıtlarında ise hem yüksek kalite hem de kolay temizleme ayrıca uzun kullanım ömrü bulunmaktadır.

Duvar kağıdı temizliği

Gerek yerli gerekse ithal duvar kağıdıolsun her üründe mutlaka ambalaj kısmında temizleme talimatları semboller ile belirtilmiştir. Bu semboller ürünün kalitesine ve desen yoğunluğuna göre tavsiye edilmiş talimatları içerir. Bu yüzden bu talimatlara mutlaka uymalısınız. Aynı zamanda bir duvar kağıdı için geçerli olan bir talimat başka bir duvar kağıdı için de geçerlidir anlamına gelmez. Genel olarak duvar kağıtları için geçerli olan temizlik şekli, temizliğin kağıdın kalitesi ve desen yoğunluğuna göre ayarlanması, ılık su ile temizlenmesi ve temizlikten sonra kuru bir bez ile kurulanmasıdır.

Yüzeyler

Duvar kağıdı uygulaması yapılacak yüzeyler, uygulamanın temelini oluşturduğundan önemlidir. Daha önce üzerinde saten boya bulunan bir yüzeye duvar kağıdı yapılmaz ve öncelikle dönüşüm astarı çekilir ve daha sonra uygulama yapılır. Kabarık yüzeylere, çatlak ve dökülmeye elverişli alanlarda önce bu sorunlar giderilir ve daha sonra duvar kağıdı yapılır. Yüzeyde su bazlı ya da plastik boya varsa bu boyalar kazınarak uygulamaya geçilmelidir.

Diğer eşyalar

Duvar kağıdı işlemlerinde en fazla can sıkıcı konuların başında diğer eşyalar gelmektedir. Özellikle eşyanız çok ise duvar kağıdı işi tam bir çileye dönüşür. Bu yüzden duvar kağıdını ve uygulama hizmetini satın alacağınız yere mutlaka bu konuda destek verip vermediklerini sorun. Bazı firmalar bu konuda yardımcı olmakta, size eşyalar konusunda hem öncesi hem de sonrasında yardımcı olmaktadır.

Hasar

Özellikle duvar kağıdını yeni yaptırırken ve genelde eşyaları yerine yerleştirirken oluşan hasarlar son derece can sıkıcıdır. Bu yüzden seçeceğiniz duvar kağıdının kaliteli ve esnek bir duvar kağıdı yani kaliteli bir ürün olmasına dikkat edin. Her ne kadar kaçınılsada bazen bu durumlar olmaktadır. Böyle bir durumda ise yedek duvar kağıdından hasarın oluştuğu yerin desen akışına uygun gelecek şekilde üst üste koyarak kesin ve yeni parçayı eskisini çıkartarak yapıştırın.